5 Nisan 2012 Perşembe

SOSYAL SORUMLULUK İSTEĞİ....

Eğer sosyal medya içerisinde iseniz mutlaka bir yerler ulaştırabilirsiniz sesinizi diye düşünüyorum. Bu konuda önce '' siz'' lerden destek bekliyorum hanımlar.
Biliyoruz ki hayatın güzel yanları, gülüp eğlendiğimiz yanları kadar bir de gerçek acı yüzü var. Madalyonun bu yüzünü hiç sevmesem de canımı acıtsa da yüzleşmek gerek, şimdi!Ülkemizde, yetiştirme yurtlarında kalan, bakım ve himayesi sağlanan genç kızlarımız, orta öğrenim süresince 20, yüksek öğrenimde ise 25 yaşına kadar, himaye altında tutulmakta. Bu yaş sınırını geçen kızlarımızın yurtlarla ilişkisi, yasalar gereği kesilmekte. Peki bu zamana kadar '' tek başına '' ayakta kalmayı hiç bilmeyen bir kız, 25 yaşında dahi olsa ne yapar ? Hiç bir yaşam güvencesi, cebinde parası, mesleği, kalacak, sığınacak bir evi olmadan ne yapar hiç düşündünüz mü? 

Ayrıca sadece yetiştirme yurdundan ayrılanlar değil; töre ve namus cinayeti tehdidi altında olan, aile içinde cinsel istismara uğrayan ve şiddet gören genç kızların da himaye edilerek, meslek edindirip, kendi başlarına yaşamlarını sürdürebilecek yetkinliğe kavuşturulmaları çok önemli.
Bu noktada çalışmalar yapan bir Dernek tanıdım. genckizsiginmaevi.org siteleri inceleyebilirsiniz. Bu derneğin amaçları hedefleri çok güzel. Yetiştirme yurdunda kalma süresi biten, ailesi tarafından şiddete ve cinsel istismara maruz bırakılan, töreler nedeniyle tehdit altında yaşayan ve zor durumda kalan 18-25 yaş arasındaki genç kızları sahiplenme, barındırma, eğitimine devam edenlerin eğitimlerini tamamlamasını sağlama, meslek edindirme ve toplumda birey olarak yaşamlarını kurabilmeleri için gerekli alt yapıyı oluşturmakta.

Hatta bir kısım yol katledilmiş.  İstanbul'da, Kadıköy ilçe sınırları içinde Güneş adını verdikleri sığınma evini açılmışlar. Güneş'in adresi gizli tutuluyormuş. İstanbul'da Avcılar ve Taksim ile diğer şehirlerde de Güneş'lerin açılma çalışmalarına başlanmış.

Peki ne gibi yardımlar yapılabilir?

İNSANİ YARDIMLAR :

 - Derneğin üyesi olmak. ( Derneğe üye olarak, çalışmalarında, etkinliklerinde görev almak.)
- Ayni Yardımlarda bulunmak.
( Güneş evlerimizde barınmakta olan genç kızlarımızın ihtiyaçlarını giderecek mutfak vb. gibi yardımlarda bulunmak.)
- Eğitim bursu.
( Bir genç kızımızın tüm eğitim masraflarını karşılamak. )
- Link desteği.
( Internet sitesi üzerinden sitemizin linkini, bannerini yayımlayarak destek vermek.)
İşte bu noktada biz blog yazarları bu yazıyı blogumuzda yayımlayarak destek olabilir. Birimizden olmazsa birimizden mutlaka bu sesi duyan olur.

NAKDİ YARDIMLAR :
- Banka hesabımıza havale yoluyla bağışta bulunmak.
- Dernek merkezimizde nakit bağış.

  Hesap numara bilgilerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

İsmini çok iyi bildiğimiz bir çok firma , Lilakutu, Dove, Henkel, Özsüt vb kuruluşlarında içinde olduğu çok güzel bir destek panosu var, BURADAN göz atabilirsiniz.

YARDIM İÇİN ONLAR HAZIRLAR ŞİMDİ SIRA BİZDE. 
Elinizden ne geliyorsa, paylaşarak bile bu zincire bir halka ekleyebilirsiniz hanımlar. Bu kadın olarak bizim görevimiz. O kızları küçücük yaşta sokağa bırakamayız... !
 
 
BU YAZIYI PAYLAŞMAMIZA İZİN VERDİĞİ İÇİN CEREN DURAL A ÇOK TŞK EDERİM...http://nimostylo.blogspot.com/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder